Handel elektroniczny czyli e-commerce, to możliwość sprzedaży produktów i usług online. Zrewolucjonizował sposób dokonywania zakupów przez konsumentów. Coraz więcej Polaków robi zakupy w internecie systematycznie.
Porozmawiaj z nami dzisiaj
Powiedz nam, jak możemy Ci pomóc, a jeden z członków naszego zespołu skontaktuje się z Tobą.
Co to jest e-commerce?
i czym się różni od sklepu internetowego.
E-commerce to pojęcie szersze, to całokształt elementów związanych ze sprzedażą internetową. Począwszy od pomysłu, poprzez dostawy, sprzedaż i obsługę klienta. Natomiast sklep internetowy to narzędzie tej sprzedaży, to oprogramowanie służące do realizacji e-commerce. W większości przypadków będę te pojęcia stosował zamiennie, ale trzeba pamiętać, że oprogramowanie sklepu nie spakuje paczek, nie naklei adresu, że nie wspomnę, że nie wynegocjuje rabatów z dostawcą towaru.
E-commerce w czasie epidemii koronawirusa
Cytując komunikat pewnej sieci detalicznej “w związku z zaistniałą sytuacją”, pojawiła się epidemia zapotrzebowania na sklepy internetowe. Potrzebują ich konsumenci uwięzieni lub częściowo uwięzieni w domach. Potrzebują ich niektórzy przedsiębiorcy, którzy tylko w ten sposób mogą sprzedać swoje produkty i usługi.
Pojawiły się na przykład nowe możliwości internetowych zamówień z lokalnych sklepów, w tym spożywczych, z dostawą do domu, wcześniej dostępne, ale rzadko spotykane.
Kto potrzebuje e-commerce?
Są trzy rodzaje, najczęściej spotykanych, klientów zamawiających sklep internetowy.
Pierwszy to doświadczony przedsiębiorca, który chce rozszerzyć swoją działalność na sprzedaż online. Drugi to osoba, która ze sprzedażą nie miała wcześniej do czynienia lub dopiero rozpoczyna działalność. Pośrednim przykładem może być sprzedawca Allegro, który ma doświadczenie w sprzedaży online, ale chce zwiększyć swoją sprzedaż lub uciec od wysokich prowizji portalu.
Podjęcie decyzji o wdrożeniu e-commerce
Czy potrzebujesz rozwiązania eCommerce? Możesz sobie pozwolić na to? A jak łatwo to wdrożyć? Są to pytania, na które musisz sobie odpowiedzieć.
Zbyt wielu właścicieli firm rozpoczęło przygodę z e-Commerce wyłącznie dlatego, że wszyscy inni to robią. Skrajnym przykładem takiej sytuacji jest producent, który otwiera sklep internetowy i konkuruje z własnymi odbiorcami hurtowymi i pośrednio detalicznymi.
Jednak są właściciele firm, którzy z wielu względów powinni mieć ofertę w internecie, a tego jeszcze nie zrobili.
Czy na pewno sprzedaż internetowa?
Istnieje szereg poważnych względów biznesowych, które należy wziąć pod uwagę, zanim podążymy za trendami. Na przykład, czy zastanawiałeś się, czy twoja oferta produktów naprawdę nadaje się do tego rodzaju działalności?
Jak to działa?
Kiedy już zdecydujesz, że chcesz uruchomić sprzedaż internetową w swojej firmie i wdrożenie e-commerce, musisz mieć podstawową wiedzę na temat tego, jak to działa.
Podsumowując, e-commerce to w technologia, która pozwala sprzedawać swoje produkty online. Twoja strona internetowa staje się witryną sklepową, a oprogramowanie e-commerce ma wszystkie funkcje, których potrzebujesz, oferuje czy to dostawę, bramki płatności, czy obsługę zamówień.
Technologia czyli wybór platformy
Gdy się zdecydujesz, stajesz przed trudną decyzją, jaką platformę e-commerce wybrać dla swojej firmy.
Należy wziąć pod uwagę kilka czynników, w tym budżet, bieżący poziom informatyzacji w firmie i oczywiście koszt. Należy ocenić czy wybrana platforma technologiczna zapewni wymagane funkcjonalności oraz czy można ją dostosować zgodnie z wymaganiami biznesowymi.
Na początku wybór jest często przypadkowy. Może to być reakcja na reklamę albo polecenie kogoś znajomego.
Jest kilka rozwiązań, ale ograniczymy się do dwóch najpopularniejszych.
Pierwsze to abonamentowe oprogramowanie typu SaaS takie jak na przykład IAI-Shop czy Shoper, drugie to dostępne oprogramowania na darmowej licencji Open-Source takie jak Woocommerce, Prestashop czy Magento.
Oprogramowanie typu SaaS
SaaS czyli software as a service (oprogramowanie jako usługa) wydaje się dobrym rozwiązaniem “na początek”, zwłaszcza że zazwyczaj opłaty za pierwszy rok są często obniżone.
Z wielu względów chciałbym powiedzieć unikać jak ognia, ale niestety to często jedyna dostępna opcja. Na przykład kiedy możemy wydać maksymalnie kilkaset złotych i otwieramy sklep na próbę.
Zalety SaaS
- początkowo niski koszt, więc jeśli biznes nie wypali straty nie są duże
- nie jest konieczna specjalistyczna wiedza programistyczna
Wady SaaS
- ograniczone możliwości dostosowania do własnych potrzeb
- ograniczone możliwości pozycjonowania
Bez pomocy programisty cierpliwy laik, wisząc godzinami na infolinii usługodawcy, jest w stanie samodzielnie stworzyć sklep.
Ale zdarzają się sytuacje, kiedy taka firma domaga się dodatkowej opłaty nawet za naprawienie błędu własnego oprogramowania. Albo pojawiają się dodatkowe opłaty za wzmożony ruch.
Co zrobić jeśli Twój biznes się rozwinie i Saas przestanie Ci wystarczać? Przeniesienie na inną platformę zawsze jest możliwe, ale jeśli chcesz uniknąć radykalnego spadku sprzedaży przez kilka miesięcy będzie to bardzo trudne.
Jeśli więc rekomendujemy takie rozwiązanie to w taki sposób, aby od początku być gotowym na w miarę bezbolesną migrację. Wymaga to jednak przygotowania od samego początku.
Oprogramowanie na darmowej licencji Open-Source
Oprogramowanie darmowe, do ściągnięcia z sieci. I co dalej? Bez pomocy fachowca się nie obejdzie, a programista darmowy nie jest. Darmowy nie jest również hosting, czyli serwer, na którym będzie umieszczona strona, chociaż to już nie jest aktualnie duży koszt.
Łatwiej ma firma, która posiada stronę opartą na WordPressie, do której można doinstalować wtyczkę Woocommerce. W tym wypadku koszty nie są duże.
Sklep trzeba wyposażyć w konieczne funkcjonalności. Opieka programistyczna w pewnym stopniu potrzebna będzie również w późniejszym czasie. Pojawią się nowe potrzeby, aktualizacje lub błędy do naprawienia.
Najważniejszą zaletą oprogramowaniu typu Open Source jest to, że jesteśmy w pełni właścicielem własnego sklepu. A jednocześnie rzesze programistów na całym świecie pracuje nad rozwojem Twojej platformy.
Zanim rozważysz ten kierunek, zastanów się, czy jej potrzebujesz – nie ma nic złego w prowadzeniu firmy w bardziej tradycyjny sposób.
Zadzwoń do nas, pomożemy na każdym etapie, począwszy od podjęcia decyzji.
Skontaktuj się z nami, aby uzyskać bezpłatną konsultację.
Strategia i analityka strony internetowej
Skuteczne strony internetowe mają wysoką pozycję, przyciągają odwiedzających i zmuszają ich do podjęcia działań i przekształcenia w potencjalnych klientów.
Ocena strony internetowej
Struktura informacji i słowa kluczowe
Badanie odbiorcy
Projektowanie stron internetowych i UX
Udana strona powinna być zaprojektowana pod kątem estetyki i użyteczności. Dobry projekt strony ma pozytywny wpływ na konwersję.
Marketingowy projekt strony internetowej
Projektowanie stron internetowych e-commerce
Pisanie treści internetowych
Tworzenie stron internetowych
Nasz zespół zmienia projekty w eleganckie, interaktywne strony internetowe, które są wygodne dla użytkowników i łatwe w obsłudze dla klientów.
Tworzenie stron WordPress
Przyjazny CMS
Integracje i narzędzia innych firm
Szkolenie i wsparcie
Analityka i optymalizacja stron internetowych
Cele Twojej witryny muszą być dostosowane do celów Twojej firmy. Wtedy dotrzesz do odwiedzających.
Przegląd Google Analytics
Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych
Optymalizacja współczynnika konwersji