Sklep internetowy w 5 pytaniach i 10 krokach

Handel internetowy zdobywa coraz większy udział w rynku. Kusi, aby tam być i otworzyć własny sklep internetowy – zwłaszcza, że ​​możesz korzystać z internetu do sprzedaży towarów na całym świecie.

Zakupy w sklepie internetowym

Porozmawiaj z nami dzisiaj

Powiedz nam, jak możemy Ci pomóc, a jeden z członków naszego zespołu skontaktuje się z Tobą.

  Pytania przed otwarciem sklepu internetowego

  Zakupy online przeżywają boom. Coraz więcej detalistów chce otworzyć sklep internetowy. Poniżej 5 pytań, które warto sobie zadać, zanim rozpocznie się to przedsięwzięcie.

  Czy warto?

  Zanim zainwestujesz dużo pieniędzy i jeszcze więcej czasu we własny sklep internetowy, powinieneś dokładnie przeanalizować, czy może to być opłacalne i czy Twój pomysł na biznes jest obiecujący.

  Czy mogę stawić czoła konkurencji?

  Jaki jest poziom cen konkurencji? Jak długo konkurenci są na rynku? Jakie ceny, jaką jakość i jakie usługi oferują?

  Załóżmy, że Twoją pasją, Twoim hobby jest wędkarstwo i chcesz otworzyć w internecie sklep wędkarski. Jest wiele takich sklepów w internecie. Liczba wyszukań frazy “sklep wędkarski” to sezonowo od 14 tys. do 50 tys. miesięcznie. Konkurencja jest olbrzymia. Wiele sklepów działa od wielu lat, prawdopodobnie jest silna konkurencja cenowa.

  Jest mało prawdopodobne, abyś mógł przetrwać jako nowicjusz na takim rynku, jeśli nie posiadasz realnej przewagi konkurencyjnej.

  Czy mogę sobie pozwolić na sklep internetowy?

  Prowadzenie sklepu internetowego kosztuje. Po początkowym, jednorazowym koszcie stworzenia sklepu istnieją również koszty hostingu, płatności i wszelkich aktualizacji. Kolejnym dużym wydatkiem są koszty marketingu. Ponadto istnieją koszty związane z produktami: koszty produkcji, koszty przechowywania, koszty pakowania i tak dalej. Czy pozostanie rozsądny zysk przy możliwych do uzyskania cenach?

  Czy moje produkty nadają się do sprzedaży internetowej?

  Czy istnieje zapotrzebowanie na mój produkt? Czy sprzedałem go już z powodzeniem w świecie analogowym lub na platformach internetowych takich jak Allegro? Także: Jak „modny” jest mój produkt? Czy za kilka lat będzie na niego popyt?

  Czy posiadam niezbędne umiejętności?

  Przed otwarciem sklepu internetowego powinieneś być ze sobą szczery: jak dobrze jesteś przygotowany na prowadzenie sklepu internetowego? Czy masz pomysł, jak zwabić internautów do swojej witryny? Jakie jest Twoje doświadczenie z logistyką magazynową i wysyłkową?

  Podczas planowania własnego sklepu internetowego warto zająć się takimi tematami, jak wskazówki dla użytkowników i optymalizacja współczynnika konwersji . Nie musisz być profesjonalistą we wszystkich obszarach. Ale tylko ci, którzy mają pojęcie w tych sprawach, mogą na przykład zadawać właściwe pytania programistom lub agencjom i udzielać jasnych instrukcji. Znajomość podstaw pomaga także uniknąć kosztownych błędów podczas zakładania sklepu internetowego.

  Jakie są alternatywy dla Twojego sklepu internetowego?

  Czy byłoby możliwe, aby zamiast tego sprzedawać własne produkty za pośrednictwem platform internetowych, takich jak Allegro, czy nawet sklepu tradycyjnego?

  Następujące punkty przemawiają za sprzedażą za pośrednictwem serwisu aukcyjnego, takiego jak Allegro:

  1. Niższe koszty początkowe: w zależności od funkcjonalności sklepu internetowego można oczekiwać kosztów początkowych rzędu kilku tysięcy złotych. Z drugiej strony otwarcie „sklepu” na Allegro wiąże się z niewielkimi kosztami początkowymi.

  2. Wymagana jest mniejsza wcześniejsza wiedza: każdy, kto inwestuje we własny sklep internetowy, musi najpierw przeprowadzić badanie rynku, przeanalizować własną grupę docelową i swoje oczekiwania oraz zdobyć solidną podstawową wiedzę na temat systemów sklepowych i marketingu internetowego. Możesz jednak szybko nauczyć się korzystać z platform handlowych.

  3. Większy zasięg: przyciąganie potencjalnych klientów do własnego sklepu internetowego jest złożoną i kosztowną sprawą. Jeśli nie odważysz się tego zrobić, lepiej jest sprzedawać swoje produkty za pośrednictwem platformy.

  Argumentem za sprzedażą w takim serwisie jest również możliwość zdobycia doświadczenia w sprzedaży internetowej, przydatnego później we własnym sklepie internetowym.

  Sklep internetowy w 10 krokach

  Wybierz nazwę domeny

  Jeśli chcesz otworzyć sklep internetowy, potrzebujesz dobrego, łatwego do zapamiętania adresu internetowego. Najważniejsza zasada: krótkie domeny są lepsze niż długie. Łatwiej jest zapamiętać i jest trudniej o pomyłkę.

  Jak więc znaleźć odpowiednią domenę dla sklepu internetowego, co stanowi dobrą domenę i jakie aspekty prawne należy wziąć pod uwagę?

  Wybierz metody płatności

  Jakie metody płatności powinien oferować sklep internetowy, zależy przede wszystkim od grupy docelowej. Na przykład, jeśli zwrócisz się do młodej grupy klientów i zaoferujesz im metody płatności tylko takie jak przelew tradycyjny i za pobraniem na pewno stracisz sprzedaż. Główne metody płatności to obecnie:

  • Szybkie przelewy online
  • Karta kredytowa
  • Płatność za pobraniem
  • Przelew na konto
  • PayPal (zazwyczaj kiedy kupuje klient z zagranicy)

  Realistycznie oblicz koszty

  Oblicz ile musisz zainwestować w utworzenie sklepu internetowego, zatowarowanie, magazynowanie i obsługę. Uwzględnij koszty marketingu internetowego, bez którego nie uda Ci się nic sprzedać.

  Skonsultuj się z projektantami e-commerce

  Jeśli chcesz zrobić wszystko sam otwierając sklep internetowy, jesteś geniuszem – lub (a jest to o wiele bardziej prawdopodobne) fantastą. Konsultant, który pomaga ustalić właściwe priorytety i wybrać odpowiednich partnerów oraz oprogramowanie, jest zazwyczaj niezbędny.

  Wybierz oprogramowanie sklepu

  Istnieje wiele bezpłatnych szablonów sklepów internetowych w sieci. W końcu jednak często nie są one wcale darmowe, ponieważ musisz poprosić programistę, aby dostosował szablon do Twoich potrzeb. Opłacone, dedykowane rozwiązanie może być zatem opłacalne – zwłaszcza, że ​​istnieje również obsługa klienta.

  Kup oprogramowanie do zarządzania towarami i wysyłek

  Jeśli chcesz zbudować prawdziwy, dochodowy biznes, potrzebujesz oprogramowania, które Cię wspiera i automatyzuje jak najwięcej kroków, takich jak fakturowanie i zarządzanie danymi klientów. Często zaleca się również założycielom sklepów internetowych, którzy już prowadzą sklep stacjonarny, aby wybrali oprogramowanie opracowane bezpośrednio dla handlu elektronicznego – zamiast opierać się na istniejących systemach zarządzania towarami dla sklepów stacjonarnych. Ważne jest, aby oprogramowanie rozwijało się wraz ze sklepem internetowym i na przykład można było kupić niektóre funkcje, które na początku nie były potrzebne.

  Zbuduj magazyn i kup sprzęt

  Niektórzy założyciele sklepów internetowych przechowują swoje towary w mieszkaniu – ale działa to tylko pod warunkiem, że nie odniesiesz sukcesu. Potrzebujesz magazynu i sprzętu: stołu do pakowania, stojaków do przechowywania produktów, wózka ręcznego, być może wózka paletowego, stojaków do transportu przyborów, skanerów kodów kreskowych i tak dalej.

  Zatrudnij fotografa i copywritera

  Dobre zdjęcia i opisy produktów są niezbędne. W końcu chcesz przekonać klientów do kliknięcia „Kup”. Tutaj powinieneś być ze sobą szczery: czy naprawdę jesteś tak utalentowany jako fotograf i copywriter, że sam możesz podjąć się tego zadania?

  Marketing internetowy

  Nawet najlepszy sklep internetowy nie odniesie sukcesu, jeśli nie przyciągniesz klientów na stronę. Proste obliczenie pokazuje, ilu użytkowników faktycznie potrzebuje Twój sklep internetowy.

  Załóżmy, że każdego dnia do sklepu internetowego przychodzi 500 osób. Przyjmijmy optymistyczny współczynnik zamówienia (współczynnik konwersji) wynoszący jeden procent, co daje pięć zakupów. Załóżmy, że średnia wartość zamówienia wynosi 100 zł, a zysk brutto to 15 zł na zamówienie. Czyli dochód brutto wynosi 75 zł dziennie i 2250 zł miesięcznie. Należy jednak odjąć wszystkie koszty, np. za reklamę, przechowywanie, wysyłkę, oprogramowanie i tak dalej.

  Przykład pokazuje, że jeśli chcesz odnieść sukces w sklepie internetowym, musisz codziennie przyciągać tysiące odwiedzających.

  Można to zrobić na kilka sposobów:

  • Reklamy z Google Ads
  • Pozycjonowanie (SEO): Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek spowoduje, że ​​klient, który wyszukuje Twoje produkty, zobaczy Twój sklep na liście wyników.
  • Reklamy online, takie jak banery reklamowe na innych stronach internetowych.
  • Marketing i reklama w mediach społecznościowych: za pośrednictwem mediów społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter lub Instagram, możesz komunikować się z grupą docelową, zwiększać świadomość marki, promować wizerunek lub prezentować produkty.

  Zapewnij sobie pomoc prawną

  Zabezpiecz się przed naruszeniami przepisów, które szybko mogą spowodować trudności finansowe.

  Częstymi problemami są naruszenia obowiązków dotyczących oznakowania produktów, etykietowania, ochrony danych osobowych, praw ochrony konsumentów lub prawa do odstąpienia od umowy. Oczywiście możesz znaleźć potrzebne informacje w internecie, jednak bezpieczniej będzie skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej.

  Skontaktuj się z nami, aby uzyskać bezpłatną konsultację.

  Strategia i analityka strony internetowej

  Skuteczne strony internetowe mają wysoką pozycję, przyciągają odwiedzających i zmuszają ich do podjęcia działań i przekształcenia w potencjalnych klientów.

  Ocena strony internetowej

  Struktura informacji i słowa kluczowe

  Badanie odbiorcy

  Projektowanie stron internetowych i UX

  Udana strona powinna być zaprojektowana pod kątem estetyki i użyteczności. Dobry projekt strony ma pozytywny wpływ na konwersję.

  Marketingowy projekt strony internetowej

  Projektowanie stron internetowych e-commerce

  Pisanie treści internetowych

  Tworzenie stron internetowych

  Nasz zespół zmienia projekty w eleganckie, interaktywne strony internetowe, które są wygodne dla użytkowników i łatwe w obsłudze dla klientów.

  Tworzenie stron WordPress

  Przyjazny CMS

  Integracje i narzędzia innych firm

  Szkolenie i wsparcie

  Analityka i optymalizacja stron internetowych

  Cele Twojej witryny muszą być dostosowane do celów Twojej firmy. Wtedy dotrzesz do odwiedzających.

  Przegląd Google Analytics

  Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych

  Optymalizacja współczynnika konwersji

  Skontaktuj się z nami, aby umówić się na bezpłatną konsultację.