Szybkość wczytywania strony internetowej

//

Szybkość strony a pozycja w Google

Szybkość strony internetowej to jeden z najważniejszych parametrów, który ma wpływ na pozycję danej witryny w rankingach wyszukiwarek internetowych. Oprócz tego szybko wczytująca się strona jest atrakcyjna dla jej użytkowników, ponieważ nie ma nic gorszego niż witryna, która ładuje się bardzo długo. Ludzie często wychodzą z takich stron, zanim pojawi się ich zawartość.

Każdy, komu zależy na bardzo dobrej optymalizacji witryny, powinien zwracać uwagę na szybkość jej ładowania. Jeśli witryna będzie wczytywała się wolno to nie będzie spełniała swojej funkcji, nawet jeśli będzie wykonana w sposób estetyczny, czytelny i profesjonalny. Zgodnie z najnowszymi badaniami przeprowadzonymi przez Google, strony, które ładują się w czasie dłuższym niż 5 sekund tracą około 40% konwersji w porównani z witrynami ładującymi się przez 1 sekundę. Nic w tym dziwnego – ludzie po prostu nie chcą czekać.

Optymalny czas ładowania strony internetowej

Aby witryna otrzymała wysoką ocenę w rankingu wyszukiwarek powinna się ładować w czasie, który nie przekracza 5 sekund. Nawet w przypadku osiągnięcia progu 5 sekund, odsetek utraconych użytkowników sięga poziomu około 19%. Dokładną szybkość ładowania można sprawdzić korzystając ze specjalnych narzędzi dostępnych za darmo w Internecie. Pozwalają one na wyświetlenie czasu ładowania podanej witryny oraz współczynnika odrzuceń spowodowanych przez ten czas. Szybkość ładowania strony wpływa na jej popularność i pozycjonowanie, więc warto ją kontrolować przy pomocy odpowiednich narzędzi i poszukać metod jej poprawy.

Elementy wpływające na szybkość ładowania strony

Czynniki mające wpływ na szybkość ładowania się strony internetowej są zróżnicowane. Niektóre z nich są związane z nadużywaniem skryptów JavaScript, a inne mogą być spowodowane przez źle zoptymalizowane elementy graficzne na stronie. Na niektóre rzeczy właściciele stron nie mają wpływu (np. słabe łącza internetowe użytkowników) lub słaba wydajność serwera. Zbyt duże grafiki lub nadmiernie rozbudowany szablon WordPress ze zbyt dużą liczbą wtyczek to kolejne czynniki wpływające na zwiększenie czasu wczytywania się strony. Warto dokładnie określić co jest przyczyną zbyt długiego ładowania się strony i postarać się wyeliminować te przyczyny.

Prędkość strony internetowej, a SEO

Firma Google potwierdziła oficjalnie w 2010 roku, że prędkość ładowania strony internetowej wpływa na jej pozycję w rankingu wyszukiwania. Dodatkowo firma Google ma w planach karanie stron, które ładują się bardzo wolno na urządzeniach mobilnych. Jeśli więc komuś zależy na jak najlepszym pozycjonowaniu to osoba taka powinna skupić się nie tylko na słowach kluczowych, ale również na optymalizacji elementów witryny pod kątem jak najszybszego jej ładowania. Strony takie będą atrakcyjne dla robotów wyszukiwarek, a także nie będą irytujące dla użytkowników.

Optymalizacja prędkości

Agencja PRE zajmuje się optymalizacją prędkości stron internetowych swoich klientów. Zazwyczaj jest to element usługi pozycjonowania, jako jeden z warunków koniecznych skutecznego SEO. Szczególny nacisk kładziemy na prędkość wczytywania na urządzeniach mobilnych, po pierwsze dlatego, że jest to trudniejsze do uzyskania, po drugie ma to większe znaczenie jako czynnik rankingowy w punktu widzenia wyszukiwarki Google.

Agencja PRE oferuje wdrożenia szybkich serwisów internetowych i sklepów internetowych w oparciu o bibliotekę motywów Generatepress.

Optymalizując prędkość staramy się, żeby była ona maksymalnie wysoka w punktu widzenia użytkownika internetu, co jest mierzone za pomocą różnych narzędzi, np. GTmetrix. Równie ważne są parametry prędkości mierzone za pomocą oficjalnego narzędzia Google to znaczy PageSpeed Insights. Dostarcza ono wielu wskazówek optymalizacyjnych i mimo wielu opinii, że wysoki wynik w PageSpeed Insights nie jest jednoznaczny z szybką stroną, to nasze doświadczenia pokazują co innego. Trudno spotkać stronę z wynikiem mobilnym i desktopowym “na zielono”, która nie byłaby szybka. Z drugiej strony strona ze znakomitym wynikiem w GTmetrix a przeciętnym w PageSpeed Insights będzie miała gorsze wyniki w przeglądarce Google z oczywistych względów.

Szybkość wczytywania strony pre.com.pl

Poniżej zamieszczamy poglądowe wyniki szybkości strony pre.com.pl wg stanu na dzień 20.04.2020.

Pre w Pagespeed Insight mobilne
Szybkość strony pre.com.pl na urządzeniach mobilnych wg PageSpeed Insights w dniu 20.04.2020
Pre w Pagespeed Insight desktop
Szybkość strony pre.com.pl na komputerach wg PageSpeed Insights w dniu 20.04.2020

Skontaktuj się z nami, aby umówić się na bezpłatną konsultację.