Zanim dojdzie do publikacji treści i grafiki, musi zostać wykonany proces DTP. To inaczej skład publikacji, w ramach którego obecnie wykorzystywane są liczne programy komputerowe. Przedstawiamy te, które są zdecydowanie najbardziej popularne.
InDesing
Wielu profesjonalnych wydawców wykorzystuje do DTP program InDesign firmy Adobe. Stworzone z jego pomocą treści są zapisywane w plikach w formacie PDF. W InDesign można korzystać z wielu zaawansowanych opcji, które przydają się w pracy redaktora. Ułatwiają ją i przyspieszają zakończenie składu publikacji. Między innymi jest to zmiana stylu jednym przyciskiem. Za pomocą programu Adobe InDesign w wersji CC uzyskamy narzędzie do profesjonalnego projektowania układów stron publikacji przeznaczonych do druku lub rozpowszechniania cyfrowo. Wersja CC ma narzędzie Content Collector, które pozwala na przechowywanie różnych zasobów na potrzeby publikacji w jednym repozytorium. W skład programu wchodzi znane użytkownikom programów Adobe narzędzie Object Styles, czyli zestaw styli, które można przypisać do obiektów i zmienić ich wygląd jednym kliknięciem.
W aplikacji tej można tworzyć e-booki, łączyć elementy interaktywne jak audio i wideo, a także sterować kolejnością tekstu, obrazów i grafiki podczas eksportowania w formacie EPUB lub HTML.
Darmowy Scribus
Program Adobe InDesign jest znakomity i posiada wiele użytecznych funkcji, ale też trzeba za niego zapłacić, podczas gdy inna aplikacja przeznaczona do składu – Scribus jest darmowa. Za pomocą tego programu można przygotowywać różnego rodzaju aplikacje, jak biuletyny, broszury czy gazetki.
Scribus, tak jak komercyjne programy, obsługuje polskie znaki i umożliwia użytkownikowi prawidłowe dzielenie wyrazów. Aplikacja obsługuje kolory w standardach RGB i CMYK, zaś w projektach można wykorzystać pliki graficzne w różnych, popularnych formatach. Scribus jest przeznaczony również do komputerów z systemem operacyjnym Linux.
Legenda programów do DTP – QuarkXPress
Od 1987 roku osoby zajmujące się składem publikacji mogą korzystać z płatnego programu QuarkXPress, który ma też polskojęzyczną wersję. Program ma narzędzia służące do skomplikowanego składu publikacji, co dla początkujących redaktorów może być kłopotliwe. Oferuje możliwość synchronizacji z urządzeniami mobilnymi. Polecany będzie właściwie zawodowcom, którzy w pełni wykorzystają jego zaawansowane funkcje.
Affinity Publisher
DTP Affinity Publisher określany jest jako konkurencja dla Adobe InDesign. W programie tym znajdziemy wszystkie niezbędne cyfrowej narzędzia do złożenia dokumentu na potrzeby druku lub publikacji. Wśród nich można korzystać z pól tekstowych, z bogatych opcji formatowania, podstawowych narzędzi do edycji grafiki, jak również krzywych rysowanych odręcznie, kształtów wektorowych, tabel, przezroczystości, gradientów czy efektów warstw. Co istotne, można tu układać elementy na warstwach, grupować je ze sobą, ukrywać czy zmieniać ich kolejność. Precyzyjne wyrównanie elementów ułatwia opcja „przyciągania”, czyli „magnes”.