Druk offsetowy czy cyfrowy

//

Co to jest druk offsetowy i czym różni się od cyfrowego?

W firmach poligraficznych i w drukarniach wykorzystywane są różne metody wydruku. Między innymi może być to tani druk offsetowy albo popularny druk cyfrowy. Czym różnią się one od siebie?

Druk offsetowy – co to za metoda wydruku?

Druk offsetowy to technika drukowania z wykorzystaniem druku płaskiego. Oznacza to, że poszczególne elementy matrycy drukarki offsetowej znajdują się na tym samym poziomie. Podczas druku offsetowego wykorzystywane jest zjawisko wzajemnego odpychania się czynników drukujących i niedrukujących.

Wydruk w technologii offsetowej wymaga, aby obraz w pierwszej kolejności został naświetlony z użyciem naświetlarki CTP. Kolejno jest on później przenoszony z płaskiej formy na podłoże drukarskie. Wymagana jest tu matryca, która zwykle wykonana jest z lekkiego aluminium. Zakłada się ją na cylinder i przekazuje ona obraz projektu na bęben pokryty gumą. Z niego obraz ten jest przenoszony na określone podłoże, np. na papier kredowy, papier powlekany, offsetowy albo na karton. Proces drukowania offsetowego polega na unieruchomieniu w cylindrze formowym formy drukowej – matrycy, a następnie przy pomocy obciągu gumowego farba z formy przenoszona jest na wybrane podłoże. Z kolei docisk stalowego cylindra wspomaga drukowanie i utrwala nadruk. Do druku wykorzystuje się maziste i olejowe, specjalistyczne farby, które cechują się wysoką intensywnością. Nadruki wykonane metodą offsetową będą wyjątkowo dokładne.

Czym różni się druk cyfrowy i offsetowy?

W przeciwieństwie do druku offsetowego druk cyfrowy wykorzystuje nie formę i bęben pokryty gumą, wraz z dociskiem, ale elektrofotograficzną maszynę drukarską. Tego typu urządzenie tworzy wydruk na podstawie danych, które przesyłane są do niego bezpośrednio z komputera. Projekty przeznaczone do druku przy tej metodzie można dostarczyć na dowolnym nośniku cyfrowym.

Druk cyfrowy nie będzie wymagał użycia form drukarskich i pośrednich nośników, dlatego za jego pomocą można drukować bardzo szybko i tanio. Cały proces wydruku przypomina druk laserowy, ale jest znacznie lepszej jakości i jest on wykonywany szybciej, wręcz ekspresowo. Druk cyfrowy nie wymaga żadnych specjalnie wykonywanych dla poszczególnych projektów matryc, jak druk offsetowy, dlatego przy niewielkich nakładach z pewnością będzie lepszy i tańszy. Druk offsetowy stosowany jest dla odróżnienia przeważnie przy dużych nakładach i wówczas ta metoda wydruku staje się bezkonkurencyjna cenowo. Przyjmuje się, że minimalny opłacalny nakład wydruków offsetowych wynosi średnio 250 sztuk.

Przy druku cyfrowym można personalizować poszczególne egzemplarze wydruku, a przy druku offsetowym nie będzie to możliwe, ale za to możemy uzyskać wyższą jakość wydruku. Offset ma najwyższą rozdzielczość wydruku spośród wszystkich możliwych technologii.

Druk cyfrowy i offsetowy różni tryb wydruku, jego jakość i technika, jak i rozdzielczość oraz cena. Wybór odpowiedniej techniki druku powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami zamawiającego wydruk.

Skontaktuj się z nami, aby umówić się na bezpłatną konsultację.