Programów do tworzenia grafiki komputerowej jest bardzo dużo. Różni je funkcjonalność, zakres dostępnych opcji, a także wiele innych parametrów. Do jednych z najbardziej popularnych programów graficznych zalicza się Corel Draw oraz Adobe Illustrator. Na który warto zdecydować się w pierwszej kolejności i dlaczego?
Program Adobe Illustrator
Adobe Illustrator jest rozbudowanym programem graficznym, przeznaczonym dla użytkowników chcących tworzyć i edytować głównie grafikę wektorową. Jednocześnie jest to jeden z flagowych produktów, jakie na świecie oferuje firma Adobe Inc. Program dostępny jest zarówno dla użytkowników z systemem operacyjnym Windows, jak i macOS. Pliki tworzone za pomocą Adobe Illustrator zapisywane są w formacie AI.
Obecnie na rynku dostępna jest wersja programu Adobe Illustrator CC2020, która nie tylko świetnie sprawdzi się do tworzenia projektów graficznych do wydruku, ale również wyposażona jest w narzędzia istotne dla twórców stron internetowych. Dodatkowo wersje CC Adobe Illustratora zostały wzbogacone efektami typowymi dla grafiki rastrowej w stosunku do obiektów wektorowych, jakie można wykorzystywać bez trwałego zmieniania tych obiektów.
Program Corel Draw
Innym zaawansowanym programem graficznym jest program Corel Draw. Został on stworzony przez kanadyjską firmę Corel Corporation. Obejmuje on pakiet programów graficznych, wchodzących w skład jednej aplikacji. Początkowo był to jedynie program do obróbki grafiki wektorowej, z czasem wzbogacano go jednak o kolejne rozwiązania dotyczące różnorodnych zastosowań z zakresu grafiki komputerowej jako takiej.
Aktualne, najnowsze wersje posiadają opcje niedestrukcyjnych efektów, pracy z pikselami czy obsługi 64-bitowego sterownika skanera TWAIN. Mają też nowoczesne szablony, które przydają się m.in. przy projektowaniu szaty graficznej stron WWW. Są też bardziej wydajne od wcześniejszych wersji.
Corel czy Illustrator – który wybrać?
Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, czy lepiej zdecydować się na program Corel Draw czy Adobe Illustrator. Prawdą jednak jest, że na przykład część drukarni współpracuje tylko z plikami w formacie CDR i nie ma wyjścia, jak używać wyłącznie Corela. Program ten sprawdza się doskonale w wymiarowaniu i rysowaniu, natomiast z łamaniem tekstu lepiej sobie radzi Adobe Illustrator.
Funkcjonuje popularna opinia, że CorelDraw jest programem bardziej technicznym, natomiast Illustrator bardziej programem artystycznym. Specjalista DTP musi jednak sprawnie posługiwać obydwoma tymi programami. Klienci z Polski stosunkowo częściej zlecają prace w Corelu, klienci zagraniczni zazwyczaj przygotowują publikacje w Illustratorze. Z kolei urządzenia laserowe do wycinania i grawerowania zazwyczaj sterowane są z CorelDraw.
Zasadniczo Adobe Illustrator i CorelDraw mają podobne funkcje i zbliżone możliwości praktycznego zastosowania przy projektowaniu i tworzeniu grafiki komputerowej. Wybór jednego z tych programów uzależniony jest więc od indywidualnych preferencji użytkownika.